Sirtaki Kursu

(Hasapiko – Zeybetiko – Ada Dansları)

Yunan müziklerini çok seviyorsunuz, bu yaz Yunan Adalarına gitme kararı aldınız, bir arkadaşınızı hiç beklemediğiniz bir anda bir bardağın etrafında salınırken gördünüz ya da bir rum tavernasına gittiniz ve burada gördüğünüz dans ruhunuzda bir yerlere seslendi. Tebrikler, artık siz de bizler gibi Yunan Dansları aşığısınız.


Ülkemizde yaygın olarak bilinen Sirtaki ismi ile Yunan Dansları aslında çok geniş ve köklü bir kültürdür. Bu kültürün ülkemizde en yaygın kullanılan şekli olarak Hasapiko karşımıza çıkar.Hassapiko ağır kasap olarak nitelendirilen omuz omuza bir lider tarafından verilen komutlarla yapılan bir dans türüdür. Dans kursumuzda alacağınız Sirtaki derslerinde Hassapikonun yaklaşık 20 figürünü 3 ay gibi kısa bir sürede öğrenirsiniz. Bu figürler yunanca isimleri ile ve yaygın kullanımları ile sizlere aktarılır.


Zeibekiko (Zeybekiko – Zeimbekiko – Zembekiko) Ayvalık Zeybeği olarak da adlandırılan belirli bir ritim de doğaçlama yapılan bir danstır. Sirtaki müziği şeklinde yaygın adlandırma kursumuzda alacağınız ders sonunda değişecektir. Sirtaki derslerinde temel zeibekiko adımlarını öğrenirken, ritim dinlemeyi ve bu kültürü yakından inceleme fırsatı da bulursunuz.


Kursumuzda ayrıca Ege Ada Dansları da gösterilmektedir. Ortak kültürün mirası olarak bizler tüm Ege’nin yerel danslarını öğrencilerimize de öğretmekten zevk duyarız.


Sirtaki Kurslarımız toplam 12 hafta sürmektedir. Daha sonra devam etmek isteyen öğrencilerimiz arzu ederlerse ada dansları kurlarımıza katılabilirler.Bu 12 hafta sonunda Hassapiko da bir lider olabilir, Zeibekiko duyduğunuz her yerde rahatça dansınızı sergileyebilir durumda olursunuz.


Ayrıca halen tereddüt içerisinde olan kişiler ilk dersimize katılıp kararı ikinci haftaya da bırakabilirler. İlk dersimize misafir olmak ve sirtaki kursu hakkında detay bilgi için bizi aramanız yeterlidir.